VSoft Insurance Broker – na spokojny sen

Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO) jest tuż za progiem i niedługo na stałe rozgości się w naszych firmach. Przepisy unijne często kojarzą się z bardzo szczegółowymi regulacjami, które określają np. jaki powinien być rozstaw szczebli w drabinie czy jak powinny być użytkowane kalosze. Tym razem jest jednak inaczej.

Przez ostatnie 15 – 20 lat nastąpił niesamowity rozwój w dziedzinie technologii i cyfryzacji. Co więcej, postęp ten jest coraz szybszy. Jeśli zwrócimy uwagę, że obecne przepisy w zakresie ochrony danych osobowych działają od 1995 roku, to nikogo nie zdziwi, że mogą one być już nieco przestarzałe i niedostosowane do obecnie panujących realiów. Założeniem nowego rozporządzenia jest więc nie tylko dostosowanie przepisów do współczesnych warunków, ale również uelastycznienie ich w taki sposób, aby były skuteczne przez kolejne dekady. Stąd też brak w rozporządzeniu konkretnych wytycznych, a jedynie wskazanie praw, obowiązków i wymogów. W jaki sposób zostaną spełnione zależy już tylko od nas.

Wywiązanie się z tych obowiązków może być trudne zwłaszcza, kiedy o wszystko chcemy zadbać sami. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może więc okazać się wsparcie systemu informatycznego przystosowanego do realizacji wytycznych RODO za brokera. Takim systemem jest również VSoft Insurance Broker.
System działa w tzw. chmurze, dzięki czemu zapewnione jest bezpieczeństwo przechowywanych danych oraz odpowiednie ich szyfrowanie. Dzieje się tak dlatego, że ową chmurą jest profesjonalne datacenter znajdujące się na terenie Polski. Dane tam przechowywane są szyfrowane oraz regularnie tworzone są ich kopie zapasowe. Dzięki temu mamy pewność, że nie zostaną utracone czy zagubione.
Ponadto, VSoft Insurance Broker jest dostosowywany do pozostałych wymogów RODO. Mowa tutaj o możliwości rejestrowania zgód na przetwarzanie danych wraz z monitorowaniem terminów ich wygaśnięcia tak, abyśmy nie zapomnieli ich odnowić. Nawet jeśli taka sytuacja będzie miała miejsce, System automatycznie zanonimizuje odpowiednie dane zapewniając ich ochronę w okresie oczekiwania na nową zgodę.
Ponadto, System zarejestruje pełną historię zmian wprowadzanych w zakresie danych osobowych. Dzięki temu zawsze będziemy mogli sprawdzić kto dane informacje wprowadził oraz kiedy i przez kogo zostały zmienione. To dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo i kontrolę nad przetwarzanymi danymi. Co więcej, w razie koniczności System wygeneruje odpowiedni raport zawierający dane klienta wraz z kartą zawierającą jego prawa i zgody.
Widać więc, że nie taki diabeł straszny… Są bowiem rozwiązania, które pozwolą brokerom oraz ich klientom czuć się bezpiecznie i spać spokojnie, nawet w cieniu unijnych rozporządzeń.

Konrad Jakubowski
Product owner VSoft Insurance Broker

Artykuł w wersji PDF.